top of page

Hayallerle şekillenir hayatlar...


İnsan makine değil ki, hayatını teknik olarak planlayarak yaşasın; atılacak adımların matematiksel sonuçlarını hesaplasın... Hayal kurmayanınız var mı?

Hayal dünyasında yaşamaktan söz etmiyorum... İnsanız; aynı dünyada yaşıyoruz ama hayallerimizle şekillenen hayatlar sürüyoruz... Olanı biteni, hayatı yorumlamamız, yaşam tarzımızı belirlememiz kurduğumuz hayallerle bire bir ilgili... Ailemizi biz seçemiyoruz ama çevremizi, kişilere verdiğimiz anlam belirliyor... Verilen anlamlar kişiye büyük geldiğinde, hayal kırıklığına uğruyoruz... Aslında kendimizden başkası değil bu duruma sebep olan... Anlamlandırmada aceleci ve duygusal davrandığımızdan yaşıyoruz bu hayal kırıklığını...

Anlamlandırmada aceleci davrandığımız, en çok yanılgıya düştüğümüz iki kavram İYİ ve KÖTÜ ayrımı... İyi insan, kötü insan sıfatlandırmasını peşinen yaptığımızdan ortaya çıkan sonuç bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Burada şuna bir açıklık getirilmesi gerekli bence... Bir insan her hal ve durumda, tüm zamanlar boyunca İYİ İNSAN ve ya KÖTÜ İNSAN mıdır? İyilik ve Kötülük insanın doğuştan elde ettiği, genlere bağlı bir nitelik midir? Yoksa yaşam şartlarına bağlı olarak gelişen ve bu şartların değişmesi durumunda değişiklik gösteren kavramlar mıdır?

Ben bu yaşıma kadar edindiğim tecrübelerime dayanarak, iyi ve kötü ayrımının doğuştan geldiğine inananlardanım. İnsanın hamuru önemlidir doğru ama hamurunun malzemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir insan doğuştan kötüyse, varlıklı varlıksız, aristokrat olsun ya da olmasın ait olduğu aileye bakılmaksızın, tüm yaşantısı boyunca, hayatının formatını kötülük ve ya iyilik olarak belirleyecek, önüne çıkan fırsatları, insanlarla olan münasebetlerini, bu formata göre sürdürecek ve ömrünü geçirecektir. Kanunları, ahlaki kuralları hatta dini inancını bu formata uygun olarak ele alacak ve yorumlayacaktır...

Ben böyle düşünmeme rağmen, yine de yanılıyor olmayı diliyor, kötülerin de bir gün iyiliğe evrileceği günlerin hayalini kuruyorum.

İYİ insanların sayılarının artması dileğiyle...

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
bottom of page