top of page

Sepetteki çürük elmalar...


Sosyal ağlarda röntgene yatmış asosyallere sözüm... Hiç bir paylaşımda bulunmadan, kim nereye gitmiş, ne giymiş, kimleymiş, ne yemiş, ne içmiş, hangi yollardan geçmiş, kim kimi sevgili seçmiş, film izler gibi izleyen meraklı gözlerin sahipleri.... Bir müddet sonra kendilerini izledikleri kişinin bir yakınıymış, aynı ortamı paylaşıyormuş

hissedenler, herhangi bir olay; bir kaza, yargının verdiği bir ceza, karşı karşıya kalınan bir eza halinde meydanı boş, kendilerinde de hak bulup, acımasızca, gerçek dünyada tanımadıkları, hatta hiç karşılaşmadıkları birisinin hakkında ileri geri konuşanlar, sizin hiç bir kutsalınız yok mu?

Perdeler kapanırdı bir zamanlar, hava karardığında, evlerin ışıkları yandığında... Belki rahat hissetmek adınaydı, mahremiyeti korumak adınaydı belki... Ya da daha ince düşünüp, pencerelerin bir birlerini gördüğü konu komşunun rahatı içindi...

Şimdi ardına kadar açık perdeler... Sadece evlerin pencereleri değil, özel olması gereken, her şey, sanal ortamda herkesin gözünün önünde, akıllı telefonların meraklı parmak uçlarında, ulaşılabilir halde... Röntgene yatanlara sorduğum soruyu buraya da yazıyorum.... Sizin hiç bir kutsalınız yok mu?

Uçak düşüyor, on iki insan yaşamını yitiriyor. Magazin medyası için cazip bir haber. "Bekarlığa veda partisinin sonu acı oldu" Sosyal ağlardan kotarılmış, on bir kadının bir arada çekilmiş son fotoğrafları... Çünkü düşen özel bir uçak ve hayatlarını kaybedenler tanınmış isimler... Haberde öne çıkarılan "Bekarlığa veda partisi ve sekiz genç ve güzel kadın"

Ölüye rahmet okunurdu bir zamanlar... Allah günahlarını affetsin denirdi en fazla... Kötü söz konuşulmazdı ardından. Yakınlarının tuttuğu yasa saygı duyulurdu. Ama artık devir değişti, aslında hiç tanımadığı, hakkında bir şey bilmediği insanların ardından verip veriştiriyor, sırf isimli oldukları, yüksek yaşam standartlarını sosyal ağlarda ulaşılabilir kıldıkları için acımasızca, ahlaksızca, şerefsizce, yerden yere vuruyor bu sosyal medya röntgencileri... Şöyle yaptığı için, böyle oldu gibi neden sonuç çıkarımlarında bulunmayı kendilerinde hak görüyor... Neden bu kadar kötüsünüz? Her fırsatta sergilediğiniz bu saldırganlığınız neden? Sizin hiç bir kutsalınız yok mu, gerçekten?

İnsanlığın asgari müştereğinde buluşamaz mıyız diye sormuyorum,

İNSAN DEĞİLSİNİZ..!

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
bottom of page